Základní škola 
Ostrava-Výškovice
Srbská 2
příspěvková organizace

Mini ZOO

Pozvánka do světa draků -MINIZOO Srbská

     Živá příroda kolem nás je vzácný zázrak, jedinečný svou barevností a rozmanitostí. Člověk nedokáže napodobit síly přírody, může pouze vnímat její krásu a sílu, žít zdravě v souladu s okolním světem. Naše škola má blízko k přírodě a ekologii nejen díky blízkému lesoparku, ale taky pro aktivní zapojení dětí do přírodovědných projektů a praktickou činnost v oboru pěstitelství, chovatelství. Žáci obdivují tropické rostliny ve školním skleníku, v hodinách předmětu člověk a příroda pozorují projevy přírody při terénním pozorování v Bělském lese. Mladí přírodovědci pečlivě mikroskopují hmyz a se zájmem zkoumají každého tvora nebo rostlinu.

Naše minizoo nabízí všem návštěvníkům pozitivní prožitek při kontaktu s živými exotickými tvory, rozvíjí u dětí jejich přirozený zájem poznávat nové věci, rozšiřuje jejich povědomí o okolním světě, chovatelství a respektu k živým tvorům. Každodenní péče o křehké plazy učí děti odpovědnosti, svědomitosti a spolupráci, umožňuje všem prožít radost a úspěch.

       Mnoho žáků školy přineslo a nosí zvířátkům „něco na zub“, všechny děti se těší na výpravy za chovanými plazy. Z malých i velkých nadšenců přirozeně vznikl početný „tým minizoo“, který dochází za plazy denně a jen s těžkým srdcem se s zvířaty loučí.

Co na Vás čeká za dveřmi chovatelské místnosti? Nejedovatí, nekousaví, zdraví, nečekaně krotcí malí potomci tyranosaura a jiných druhohorních oblud – menší druhy plazů, o kterých jste rozhodně ani neslyšeli. Chcete nápovědu? Osm druhů hadů, sedm druhů gekonů, agama vousatá, australský varan, dva druhy obojživelníků, mnoho druhů hmyzu – strašilky, pakobylky, brouci zlatohlávci a potemníci, největší švábi světa, bezobratlí – sklípkani a sladkovodní krevety, v nádržích čilé akvarijní rybky. Naši „draci a škrtiči“ se nám odvděčili za péči tím nejlepším způsobem – narodily se nám z vajíček během léta mláďata gekončíků nočních, pagekonů řasnatých a užovek červených. Jedna malá užovka albínka nemá černou barvu, jen červenou a bílou, zůstane ozdobou minizoo. Brzy se vylíhnou vajíčka gekona panenského, vajíčka strašilek a pakobylek, dovybavíme poslední volná terária pro odchovy a nové gekony. Můžete si prohlédnout raritu – kůži krajty mřížkované výjimečné délky 6,44 metru. Takové obří hady chovat nebudeme, gekoni a ještěři jsou mnohem zajímavější. Pozorovat zrození a vývoj atraktivních zvířat je dobrodružství, stejně jako vzít si na ruce hada, užovku, gekona, ještěrku nebo trnitou nohatou strašilku původem z dalekých neprostupných pralesů.

                 Přijďte za námi – obdivovat džungli školního tropického skleníku, rozmanitou sbírku sukulentů a tilandsií, orchidejí. Kdo není strašpytel, ten se pak určitě vydá do druhého patra do tajuplného světa draků a jiných magických tvorů. Jste zváni.

                                  Za „tým minizoo“ a další nadšence        Mgr. Hruzík Aleš

P1100905 P1100882 P1100866

P1100756 P1100785 P1100729

P1100733 P1100732 P1070598 P1040444 – kopie

P1100359 P1080511 P1070514

P1070409 P1100467 P1040430

P1040427

Naše velká minizoo

Jak to všechno začalo?

Všechno začalo v jedné hodině odpoledního vyučování Člověk a příroda. Pan učitel Hruzík nám do hodiny přinesl zvířátka, která jsme si ve skupinkách hladili a pozorovali. Jedna skupina holek se hned na první pohled zamilovala do malinkaté myšičky, která měla jít na zkrmení k užovce červené.  Holky celý zbytek vyučování přemlouvaly pana učitele, aby si ji mohly nechat. Pan učitel nakonec polevil a myšku, které jsme daly jméno Lupinka Lupinková, nám nechal. Týden na to nám pan učitel pořídil samečka Loupáčka.

A tehdy se rozjel náš myší velkochov.

Zanedlouho k nám přišla další samička jménem Jahůdka. V té době už byla Lupinka hrdá maminka. Nyní už náš velkochov sčítá přes 20 myší – bílých,černých,strakatých. Děkujeme spolužačce Dianě Kudrové za věnování černé myší samičky.

Naše minizoo se může pochlubit  některými druhy plazů. Had Pišta je u nás ze všech hadů nejdéle. Má krásné červené zbarvení, vždyť je  to užovka červená z USA. Je velkým oblíbencem všech žáků, nově k němu přišla samice užovky červené jménem Bělka. Žijí pospolu v jednom teráriu a vůbec bychom se nedivili, kdyby se nám vylíhla z vajec letos miminka. Zajímavým obyvatelem minizoo je gekončík noční jménem Duháček, toho jsme si vychovali od mimina.

V jednom z mnoha dalších terárek žije rodinka větších gekončíků nočních – Tata, Žirafinka, Citronka a Benji, v této době mají období kladení vajec,tak to hlídáme. První dvě vajíčka se už vyvíjí !!

Miláčkem všech dětí a školní celebritou je agama vousatá jménem Čiko, kterého do školy přinesla v dubnu Hanka Klečková. Tato ostnatá agama na víkendy cestuje v batohu k panu učiteli na zahradu užít slunce.  Ticho si v minizoo neužijete, protože tam bydlí andulka vlnkovaná jménem Kačenka.

Nedávno k nám také dorazily čtyři žabičky – drápatky africké  a zároveň s nimi tři mexičtí axolotli albíni. Dva menší mají jméno Zlatka a Pinky, největší je Pankáč. Na Madagaskaru žije gekon s opravdu velkýma očima – paroedura picta, zatím chováme pouze samečka. Na dveře jsme si nalepily obrázek sklípkana,kdo se pořádně dívá, ten si může prohlédnou v malých teráriích tři samice zemního sklípkana  brachypelma albopilosum, které se před dvaceti lety v minizoo narodily.

Naše ZOO se pyšní i malou suchozemskou želvou zelenavou,třemi pagekony řasnatými, devíti partenogenetickými  minigekonky lepidodactylus lugubris  ( sameček u nich neexistuje,rozmnožení je jisté), rybkami živorodkami duhovými, ancitrusy,pakobylkami,krevetkami.

Jako krmivo musíme chovat šváby, myšky a moučné červy! Původně jsme o velkých přestávkách chodily za zvířaty jen my, ale poslední týdny už se za zvířaty derou i menší děti, tak se nám tam už tradičně pletou při čištění a kontrole myšek. Ještě,že máme v pondělí  ČaP a tedy dost času se o vše postarat,zapsat důležité věci do chovatelského deníku. Třeba to, že malé myšky rostou strašně rychle a rády namáčejí jídlo do misek s vodou.

Do budoucna plánujeme nákup samičky agamy vousaté, anduláčka k andulce, mini rybičky do nanoakvária.  Červené krevetky a jasně zelené pakobylky se budou brzy stěhovat z 3.A nahoru k ostatním zvířatům. A jako třešničku na dortíku máme v plánu přemluvit pana učitele ke chovu činčil…a pak nosorožce a mamuta  J  .

Válková Klára,  Klečková Hana       minizoo team

P1070442