Mini ZOO

Podzim ve školním skleníku a minizoo

Naše škola je plná dětí, užívají si rušné přestávky, zajímavou výuku, nikdo neotálí a neusíná. Jinak to ovšem vypadá za okny venku – ztichlá příroda se připravuje na chladné tmavé měsíce a první mrazíky, barvy zmizely, drobní živočichové už spí v bezpečných úkrytech.

Školní skleník je stále plný rostlin, ubývá květů, každá rostlina se nepozorovaně ale pečlivě připravuje na zimu. Chladnomilné rostliny zůstanou bez větší závlahy na svém místě, některé druhy orchidejí si připraví během nastávajícího chladu a sucha pahlízy pro období jarního bohatého kvetení. Teplomilnější bromélie, sukulenty, orchideje zimují na parapetech ekologické učebny a třídy 3.A. Rostliny během zimního klidu a odpočinku dostattečně naberou sílu pro další vegetační období a jarní přesazování.

Při pohledu do skleníku můžete obdivovat kvetoucí vánoční kaktus v několika barevných formách. Na konci listopadu budou děti sázet mladé řízky sukulentní rostliny plectranthus ernstii do malých květináčů. Tato jihoafrická rostlina je krásná, odolná pro pěstování v bytě, krásně voní a často kvete bohatým květenstvím. Není těžké ji tvarovat a vytvořit si za několik let doma na parapetu krásný sukulentní „starý“ stromek. Novými zajímavými rostlinami ve skleníku jsou robustní léčivá kalisie vonná (calisia fragrans) a bujaře rozrostlá vonící aloysia triphylla, mohutný ficus lyrata.

Zvířata ve školní minizoo se připravují na mírný zimní odpočinek, vnímají lépe než my kratší den a chladnější teploty v místnosti. Hadi omezují příjem potravy, ještěři podřimují ve svých úkrytech. Žáci chodí za svými miláčky během přestávek nebo výuky, rádi si berou svého hada nebo ještěra na ruku, někteří si po svém těle nechají chodit roztodivný velký hmyz. Agamák Čiko ten ruch a shon sleduje ospalým okem, také on bude brzy odpočívat a podřimovat. Určitě se přijďte do minizoo podívat na naše několikaměsíční mláďata užovek červených a korálovek, gekončíků nočních a felzum madagaskarských. Suchozemská želva už spí v chladu, tu uvidíte až na jaře. V akváriích plavou různé druhy a formy živorodých ryb, jejich narozená mláďata se ukrývají v trsech plovoucích rostlin, zkrátka živoucí pohádkový barevný svět.

Nejspokojenějšími a pravidelnými návštěvníky školní minizoo jsou děti z nižších ročníků. Žáci nosí zvířatům pamlsky, neskrývají své nadšení a obdiv k živé přírodě. Mláďata pagekona řasnatého rostou jako z vody (správně asi bude – z banánové kaše), příští rok už budeme mít druhou vlastní chovnou dospělou skupinu pagekonů. Protože pagekoni mají po těle černé tečky, patří k barevné formě „dalmatin“. Podařilo se nám z mláďat sestavit další pár gekona obrovského, tento 30 cm velký obr mezi gekony má pestré červenomodré zbarvení (prohlédněte si fotku), není to zvíře na mazlení, ale je to skvělý rodič, který chrání svou gekoní rodinu a svá mláďata. Hvězdou školní minizoo je naprosto krotký drobný leguánek obojkový, jeho tyrkysově modrý a žlutý šat je podobný jako zbarvení korálových ryb. Mláďata hadů jsou barevnější, jejich černá očka a bystrý lov malých myšek je skvělou akční podívanou.

Žáci naší školy jsou zvídaví, pracovití, nadšení chovatelé. Malé přírodovědce školní svět hadů a draků baví, je součástí jejich školní práce i života. Pozorování plazů, chov zvířat, mikroskopování je pro každého nadšence velké dobrodružství, radost a poučení. Děkujeme všem za podporu, pěkné předvánoční dny.

správce minizoo Aleš Hruzík + mladí přírodovědci a chovatelé

Jaro ve školním tropickém skleníku a v dračí minizoo

duben 2019

Rostliny v tropickém skleníku pod jarním sluncem rychle ožily, zčervenaly a ozdobily stonky novými výhony. Chladnomilné orchideje už dokvétají, raší stonky lián a bromélie. Vše se připravuje na bujný růst, záplava jarního tepla a slunce probudila trnité sukulenty ve skleníku i na parapetu ekologické učebny. Žáci osmých a pátých třid rozsadili nové rostlinky, starší rostliny zasadili do vhodné zeminy. V době od 9.dubna do 12.dubna 2019 si můžete svět rozmanitých rostlin prohlédnout na výstavě v přízemí školy před vchodem do školního skleníku, můžete obdivovat velký cykas, fíkovník, smrdutku s velkými chlupatými květy, araukárii nebo školní sbírku tilandsií a bromélií.
Děti se zájmem o přírodu a chovatelství pravidelně navštěvují během přestávek a výuky přírodovědných předmětů své šupinaté miláčky v minizoo, berou je na ruce, krmí pamlsky. Mladí přírodovědci se učí rozumět světu zvířat, nápaditým projevům živých tvorů, dobře zvládají péči o plazy, procvičují si pozorovací schopnosti a správnou manipulaci s hadem nebo ještěrem. Brzy se ve všem zdokonalují, mají respekt k živé přírodě, získávají nové znalosti o světě rozmanitých pralesních tvorů.

Během letošního roku chodí za „svými“ hady a ještěry mnoho nadšenců, na škole jsou mezi šikovnými dětmi výborní chovatelé a budoucí přírodovědci. Při vstupu do minizoo je uvítá přísným pohledem zvířecí „šéf“ minizoo agamák Čiko. Prospal zimu, ale teď už na vše dohlíží svým poťouchlým pohledem. Společnost mu dělá nový známý, krotký modrožlutý leguánek obojkový, šperk původem ze skalnatých oblastí USA a Mexika.

Mladším chovatelům pomáhají zvládat náročnou práci se zvířaty zkušenější členové teraristického týmu – žáci devátého ročníku Benedikt Jiří Vágner a Tereza Drozdová. Často ve volném odpoledním čase chodí do minizoo pečovat o plazy, umí s přehledem představit chovaná zvířata malým návštěvníkům z mateřských školek a školní družiny, žákům nižších ročníků.
Mezi atraktivní chovance minizoo patří čtrnáct užovek, nejkrásnější jsou určitě korálovky a jejich pestrá mláďata. Velkou raritou je naše drobná velmi tenká užovka zelená, k této hmyzožravé samičce letos pořídíme samečka. Odchov tohoto vzácného druhu hada je velmi těžký, ale pro nadšence není nic nemožné.
Mnohem náročnější na čas a prostor je obor teraristiky – chov ještěrů. Letos se snaží děti odchovat už narozená mláďata felsumy madagaskarské, pagekona řasnatého. Těšíme se na odchov gekončíka nočního, gekona páskovaného. Velmi atraktivním chovancem minizoo jsou všechny felsumy z ostrova Madagskar, modroocí gekoni hrbolkohlaví, pár velkých gekonů obrovských a pár gekonů pruhovaných, čokoládově zbarveni gekončíci afričtí. Drobnějsí druhy gekonů žijí více skrytě, u nás teprve rostou a dospívají – gekončíci čínští, gekoni panenští a madagaskarští. Každému návštěvníku minizoo učarují krotcí velcí gekoni z ostrova Nová Kaledonie – skupina gekonů hrbolkohlavých a pagekonů řasnatých. Jsou to praví lesní skřítci, jejich oblíbenou potravou je kaše z přezrálého ovoce. První mláďata těchto exotických plazů se už zdárně vylíhla, další snesená vejce právě inkubujeme v líhni. V akváriích zvědavě pokukují obojživelníci – velcí jedlíci všeho živého – africké drápatky a mexičtí axolotli. Živou potravu si berou ochotně přímo z ruky, samci drápatek krásně zpívají samičkám vrčivé písně.
Někteří mladí návštěvníci minizoo i zkušení chovatelé si oblíbili chovaný hmyz pro jeho velmi zajímavé projevy, zvláštní barvu i tvar těla. Neváhejte, přijďte se k nám do minizoo brzy podívat na tři druhy největších švábů světa, maskované strašilky a pakobylky, barevné létající brouky zlatohlávky. Pro hladové ještěry chováme dva druhy brouka potemníka a drobnější cvrčky banánové, mlsnou agamu Čika a gekončíky noční přikrmujeme nymfami švábů argentinských. Ve velkých akváriích plave málo rybek, protože zatím nemáme vyřešeno přehřívání chovatelské místnosti během horkých letních dnů, proto rybky a obojživelníky musíme vždy stěhovat na prázdniny do chladnější třídy.

Chov zvířat je úžasné nekončící dobrodružství, nabízí postupné odhalování tajů přírody a chovatelskou radost. První kontakt s hadem nebo gekonem bývá často u dětí i dospělých začátkem dlouholetého zájmu o svět tajemných tvorů, pozorování zrození nového života – líhnutí mláďat gekonů a hadů z bílých jemných vajíček je mimořádným zážitkem. Proto neodkládejte návštěvu minizoo, přijďte na návštěvu mezi mladé nadšence. Zažijte jako oni pocit, kdy Vám po ruce chodí pralesní ještěři a v dlani odpočívají pestrobarevná mláďata korálovek.

správce minizoo a školního tropického skleníku

Mgr. Aleš Hruzík

Pozvánka do světa draků – MINIZOO Srbská

Živá příroda kolem nás je vzácný zázrak, jedinečný svou barevností a rozmanitostí. Člověk nedokáže napodobit síly přírody, může pouze vnímat její krásu a sílu, žít zdravě v souladu s okolním světem. Naše škola má blízko k přírodě a ekologii nejen díky blízkému lesoparku, ale taky pro aktivní zapojení dětí do přírodovědných projektů a praktickou činnost v oboru pěstitelství, chovatelství. Žáci obdivují tropické rostliny ve školním skleníku, v hodinách předmětu člověk a příroda pozorují projevy přírody při terénním pozorování v Bělském lese. Mladí přírodovědci pečlivě mikroskopují hmyz a se zájmem zkoumají každého tvora nebo rostlinu.

Naše minizoo nabízí všem návštěvníkům pozitivní prožitek při kontaktu s živými exotickými tvory, rozvíjí u dětí jejich přirozený zájem poznávat nové věci, rozšiřuje jejich povědomí o okolním světě, chovatelství a respektu k živým tvorům. Každodenní péče o křehké plazy učí děti odpovědnosti, svědomitosti a spolupráci, umožňuje všem prožít radost a úspěch.

Mnoho žáků školy přineslo a nosí zvířátkům „něco na zub“, všechny děti se těší na výpravy za chovanými plazy. Z malých i velkých nadšenců přirozeně vznikl početný „tým minizoo“, který dochází za plazy denně a jen s těžkým srdcem se s zvířaty loučí.

Co na Vás čeká za dveřmi chovatelské místnosti? Nejedovatí, nekousaví, zdraví, nečekaně krotcí malí potomci tyranosaura a jiných druhohorních oblud – menší druhy plazů, o kterých jste rozhodně ani neslyšeli. Chcete nápovědu? Osm druhů hadů, sedm druhů gekonů, agama vousatá, australský varan, dva druhy obojživelníků, mnoho druhů hmyzu – strašilky, pakobylky, brouci zlatohlávci a potemníci, největší švábi světa, bezobratlí – sklípkani a sladkovodní krevety, v nádržích čilé akvarijní rybky. Naši „draci a škrtiči“ se nám odvděčili za péči tím nejlepším způsobem – narodily se nám z vajíček během léta mláďata gekončíků nočních, pagekonů řasnatých a užovek červených. Jedna malá užovka albínka nemá černou barvu, jen červenou a bílou, zůstane ozdobou minizoo. Brzy se vylíhnou vajíčka gekona panenského, vajíčka strašilek a pakobylek, dovybavíme poslední volná terária pro odchovy a nové gekony. Můžete si prohlédnout raritu – kůži krajty mřížkované výjimečné délky 6,44 metru. Takové obří hady chovat nebudeme, gekoni a ještěři jsou mnohem zajímavější. Pozorovat zrození a vývoj atraktivních zvířat je dobrodružství, stejně jako vzít si na ruce hada, užovku, gekona, ještěrku nebo trnitou nohatou strašilku původem z dalekých neprostupných pralesů.

Přijďte za námi – obdivovat džungli školního tropického skleníku, rozmanitou sbírku sukulentů a tilandsií, orchidejí. Kdo není strašpytel, ten se pak určitě vydá do druhého patra do tajuplného světa draků a jiných magických tvorů. Jste zváni.

Za „tým minizoo“ a další nadšence
Mgr. Aleš Hruzík

Naše velká minizoo

Jak to všechno začalo?

Všechno začalo v jedné hodině odpoledního vyučování Člověk a příroda. Pan učitel Hruzík nám do hodiny přinesl zvířátka, která jsme si ve skupinkách hladili a pozorovali. Jedna skupina holek se hned na první pohled zamilovala do malinkaté myšičky, která měla jít na zkrmení k užovce červené. Holky celý zbytek vyučování přemlouvaly pana učitele, aby si ji mohly nechat. Pan učitel nakonec polevil a myšku, které jsme daly jméno Lupinka Lupinková, nám nechal. Týden na to nám pan učitel pořídil samečka Loupáčka.

A tehdy se rozjel náš myší velkochov.

Zanedlouho k nám přišla další samička jménem Jahůdka. V té době už byla Lupinka hrdá maminka. Nyní už náš velkochov sčítá přes 20 myší – bílých,černých,strakatých. Děkujeme spolužačce Dianě Kudrové za věnování černé myší samičky.

Naše minizoo se může pochlubit některými druhy plazů. Had Pišta je u nás ze všech hadů nejdéle. Má krásné červené zbarvení, vždyť je to užovka červená z USA. Je velkým oblíbencem všech žáků, nově k němu přišla samice užovky červené jménem Bělka. Žijí pospolu v jednom teráriu a vůbec bychom se nedivili, kdyby se nám vylíhla z vajec letos miminka. Zajímavým obyvatelem minizoo je gekončík noční jménem Duháček, toho jsme si vychovali od mimina.

V jednom z mnoha dalších terárek žije rodinka větších gekončíků nočních – Tata, Žirafinka, Citronka a Benji, v této době mají období kladení vajec,tak to hlídáme. První dvě vajíčka se už vyvíjí !!

Miláčkem všech dětí a školní celebritou je agama vousatá jménem Čiko, kterého do školy přinesla v dubnu Hanka Klečková. Tato ostnatá agama na víkendy cestuje v batohu k panu učiteli na zahradu užít slunce. Ticho si v minizoo neužijete, protože tam bydlí andulka vlnkovaná jménem Kačenka.

Nedávno k nám také dorazily čtyři žabičky – drápatky africké a zároveň s nimi tři mexičtí axolotli albíni. Dva menší mají jméno Zlatka a Pinky, největší je Pankáč. Na Madagaskaru žije gekon s opravdu velkýma očima – paroedura picta, zatím chováme pouze samečka. Na dveře jsme si nalepily obrázek sklípkana,kdo se pořádně dívá, ten si může prohlédnou v malých teráriích tři samice zemního sklípkana brachypelma albopilosum, které se před dvaceti lety v minizoo narodily.

Naše ZOO se pyšní i malou suchozemskou želvou zelenavou,třemi pagekony řasnatými, devíti partenogenetickými minigekonky lepidodactylus lugubris ( sameček u nich neexistuje,rozmnožení je jisté), rybkami živorodkami duhovými, ancitrusy,pakobylkami,krevetkami.

Jako krmivo musíme chovat šváby, myšky a moučné červy! Původně jsme o velkých přestávkách chodily za zvířaty jen my, ale poslední týdny už se za zvířaty derou i menší děti, tak se nám tam už tradičně pletou při čištění a kontrole myšek. Ještě,že máme v pondělí ČaP a tedy dost času se o vše postarat,zapsat důležité věci do chovatelského deníku. Třeba to, že malé myšky rostou strašně rychle a rády namáčejí jídlo do misek s vodou.

Do budoucna plánujeme nákup samičky agamy vousaté, anduláčka k andulce, mini rybičky do nanoakvária. Červené krevetky a jasně zelené pakobylky se budou brzy stěhovat z 3.A nahoru k ostatním zvířatům. A jako třešničku na dortíku máme v plánu přemluvit pana učitele ke chovu činčil…a pak nosorožce a mamuta J .

Válková Klára, Klečková Hana a minizoo team

Tento web používá soubory cookies, aby vám zajistil co nejlepší zážitek z webových stránek.