Přijímací zkoušky

Informace k přijímacímu řízení na střední školy

Nevzali mě na střední, co můžu dělat pdf.

Odkaz na časový rozvrh jednotné přijímací zkoušky 2024

Přijímací řízení 2023_24 netalentové_2024

Přijímací řízení 2024

Přijímací testy

Vyzkoušejte si vzorové i ostré testy CERMAT k přijímacím zkouškám:

VOLBA ŠKOLY

Web školy

V adresáři www.StredniSkoly.com, rejstříku škol nebo přes libovolný vyhledávač najdete stránky dané školy. I jejich vzhled, přehlednost a zejména aktuálnost dat vám mohou o škole hodně napovědět.

Dny otevřených dveří

Určitě doporučujeme navštívit všechny školy, kde míníte podat přihlášku. Umožňuje škola návštěvu výuky? Využijte ji. Připravte si také otázky, které se vám nepodařilo zjistit z ověřených zdrojů.ohou o škole hodně napovědět.

Reference

Zjišťujte si reference o škole, popřípadě se zeptejte svých známých nebo rodičů žáků, kteří na tu danou školu chodí.

Otázky

Pokud informace nenajdete na stránkách školy, dotazy si vypište a zeptejte se ve škole.

Nemají odpověď? Nechtějí ji předat nebo „mlží“? Jste za potížistu a to ještě nejste (vy nebo vaše dítě) žákem školy?

Pak raději pozor. Vhodné okruhy dotazů:

• Jaký byl prospěch přijatých žáků v minulých letech?

• Jaký byl počet uchazečů? Jaké procento bylo přijato? Kolik procent školu nedokončí?
  • Jaké jsou výsledky u závěrečných/maturitních zkoušek? Zejména u učilišť, nástaveb a integrovaných škol se ptejte na úspěšnost u státních maturit, případně jaké kroky škola plánuje pro zlepšení těchto výsledků.

• Kolik procent žáků se hlásí na vysokou nebo vyšší odbornou školu a jaká je jejich úspěšnost při přijímacím řízení?

• Jak je zajištěna výuka jazyků? Přijdou studenti do kontaktu s rodilými mluvčími? Má škola partnerskou školu v zahraničí? Pořádají se výměnné pobyty nebo jiné výjezdy?

• Jak je pokryta výuka jiných předmětů, které vás zajímají – matematika/informatika/návrhářství/… pořádají se workshopy? jiné akce? Spolupracuje škola s některou z vysokých nebo vyšších odborných škol?

• Jaká je nezaměstnanost absolventů školy? Spolupracuje škola s praxí? Kde a kdy studenti praxi vykonávají? Jsou vyučovány i „praktické“ předměty typu psaní na počítači všemi deseti?

• Jsou na škole nějaké problémy? Šikana, drogy atd.? Pořádají adaptační kurzy nebo jinou formu seznámení pro studenty prvních ročníků? Mají metodika prevence, výchovného poradce, psychologa? Jak na vás působí, je k sehnání, jak vypadá jeho nástěnka a prezentace vůbec, jaké informace vám poskytne?

Praktické otázky

U soukromých škol zjistěte, jaká je výše školného, vyžádejte si smlouvu o studiu. Je zde možnost stipendií?

Podívejte se na přehled důležitých otázek v obrázkové podobě.