Listopad 2016

Nábor do basketbalu

Ukázkové hodiny basketbalu

Po celý týden na naší škole probíhaly v 1. –  4. třídách ukázkové hodiny basketbalu. Paní trenérka z basketbalového klubu Snakes Ostrava zasvěcovala žáky do tajů této hry. Žáci si vyzkoušeni manipulační cvičení s balónem a zahráli si závodivé hry. Žáci mohli vidět jak výuka basketbalu probíhá na opravdovém tréninku.

Hasík

Naši druháčci na VŠB

Preventivně výchovný program Hasík CZ, jehož výuka probíhá i na naší škole, slavil v letošním roce 20 let své existence a u této příležitosti se 22. listopadu 2016 v Ostravě uskutečnilo slavnostní společenské setkání v Aule VŠB – TU Ostrava, které organizoval Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje ve spolupráci s Vysokou školou báňskou. Záštitu nad setkáním převzal generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky genmjr. Ing. Drahoslav Ryba. Program Hasík CZ byl na tomto setkání představen a prezentoval svou historii a rozšíření v ČR včetně zkušeností z jeho realizace ve vybraných krajích. Proběhlo ocenění osob, které se významným způsobem podílely na zavedení a rozvoji realizace programu Hasík CZ u HZS ČR a zasloužilých instruktorů programu. Mezi nimi byla i naše paní učitelka Čechová, která předvedla ukázkovou hodinu se skupinou dětí z druhých tříd naší školy. Děti před všemi přítomnými ukázaly, jak je jednoduché prostřednictvím pomůcek si zapamatovat telefonní čísla na tísňové linky. Zároveň předvedly scénkou nebezpečí zneužívání tísňových linek, a pak i pravidla pro správné nahlášení události. Vedly si naprosto perfektně. Nebyla na nich vidět žádná tréma, ačkoliv vystupovaly před tolika lidmi v uniformách. No uznejte, nezaslouží si obrovskou pochvalu?!

Podlahová krytina – projekt

Foto

Žáci 6. A a 6. B uskutečnili v listopadu projekt „ Podlahová krytina“ v rámci Pracovního vyučování. Vyzkoušeli si měření plochy, výpočet obsahu plochy, ověřili si pomocí PC různé typy podlahových krytin, jejich vlastnosti a užití. Své poznatky zpracovali do grafických protokolů, které jsou k shlédnutí ve vestibulu naší školy.

Badminton

Foto

Dne 24. 11. 2016 jsme pořádali na naši škole turnaj v badmintonu.

Turnaj se pořádal v odpoledních hodinách v tělocvičně školy. Hrálo se na třech badmintonových kurtech a ve čtyřech kategoriích. Turnaj byl určen pro všechny žáky školy. Účast na turnaji byla nad očekávání vysoká, turnaje se zúčastnilo 25 žáků od 2. třídy až po 9. třídu.

Výsledky turnaje:

Kategorie 1. stupeň:

1. místo: Jan Mika
  2. místo: Matěj Karásek
  3. místo: Klára Kludská

Kategorie 6. – 7. třída:

1. místo: Ondřej Jankovský
  2. místo: Tereza Pospíšilová
  3. místo: Sára Michalczyková

Kategorie 8. – 9. třída, dívky:

1. místo: Veronika Hudečková
  2. místo: Eva Dibáková
  3. místo: Markéta Lančová

Kategorie 8. – 9. třída, chlapci:

1. místo: Patrik Foldyna
  2. místo: Filip Fanta
  3. místo: Tomáš Čapčuch

Z pohádky do pohádky

Foto

Ve středu 23. listopadu přišli do školy předškoláci na svou první výukovou hodinu. Spolu s Krtečkem poznávali pohádkové postavičky a názvy pohádek, společně vyprávěli a hráli o Koblížkovi a nakonec si Koblížka dokreslili.

příště:  Počítání s Krtečkem        7. 12. 2016          hlavní budova ZŠ, třída 1. B         16.00 – 16.45

Dějepisná olympiáda – školní kolo

Foto

Dne 22. listopadu 2016 se uskutečnilo školní kolo 46. ročníku dějepisné olympiády:  Marie Terezie – žena, matka, panovnice, aneb Habsburkové 18. století. Zúčastnilo se 21 žáků 8. a 9. tříd.

Planetárium

Foto

Každý z nás si při pohledu na padající hvězdu něco přál a položil otázku, jak taková padající kometa vypadá zblízka. Vzhledem k tomu, že nikdo z nás v životě nepodnikl výpravu do vesmíru a asi ani nepodnikne, pokud nebude členem Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku v USA, zůstává otázka nezodpovězena. Tuto neznalost jsme my, žáci 2. stupně, napravili dne 10. 11. 2016 zásluhou návštěvy PLANETÁRIA, které hned ráno „vyrostlo“ v tělocvičně naší školy.

Velký stan ve tvaru polokoule se stal promítacím plátnem. Uhýbali jsme před letícími asteroidy, znervóznili před startem vesmírné rakety.  Exkurze jednotlivých planet v nás probudila nemalé nadšení. Většina z nás se s takovým zážitkem setkala poprvé. Doufáme, že se do vesmírného stanu příští rok opět podíváme, neboť nabídka vesmírných dokumentů byla pestrá. Poděkovat chceme také Radě rodičů, která celou akci financovala.

Žáci 7. A

fotografie0323

V duchu důchů

Foto

Děti z výtvarného kroužku ŠD na akci knihovny.

v_duchu_duchu_10_

Zamykání lesa

Foto

Ačkoli si listopadové počasí s námi aprílově pohrávalo, nevzdali jsme se a akci „Zamykání lesa“ v MŠ Srbská 3.11. uskutečnili. V Bělském lese paní učitelky z mateřské školy vytvořily 5 stanovišť s úkoly. Dětičky byly pod naším dohledem, takže se nikdo nemusel bát, že by svůj úkol nesplnil a nemohl se tak zúčastnit závěrečného opékání špekáčků. Našlo se pár nešťastníků, kteří se obávali, že neprolezou velkou pavučinkou z lan či nedokáží najít určitý počet červených lístků v kruhu plném listí. Od toho jsme tady byli my, žáci 7. A a 8. A, abychom jim dodali dostatečnou podporu a sebedůvěru. Však se na takových akcích nepodílíme poprvé. J

Podzimní počasí a brzké smrákání na sebe nedalo dlouho čekat a v sametově černé tmě se jen mihotala světýlka malých lampiónů, kterými si děti svítily na cestu od jednoho stanoviště ke druhému. Sice všichni vymrzli až na kost, ale jedno víme jistě.  Po tak zábavném „uzamčení“ může Paní Zima s noblesou přijít.

Žáci 7. A a 8. A